Nefes Yetersizliği Nedenleri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Nefes Yetersizliği Nedenleri?

Nefes yetersizliği, Soluk aldığımız zaman yeteri kadar nefes alınmadığı hissediliyorsa alınan soluk kişiye yetmiyor ise muhakkak en yakın sağlık kuruluşuna gidip muayene olunması gerekir. Muhakkak belli bir rahatsızlığın habercisi olup özellikle kalp, akciğer, böbrek hastalıkları ve alerjik sorunlardan kaynaklanıyor olma ihtimali çok yüksektir. Günümüzde çok yaygın olan şişmanlık obezite rahatsızlığı da nefes yetersizliğinin sebebi olabilir. Nefes yetersizliği hastanın ihtiyacı olan nefesi alamamasından kaynaklanır. Nefes yetersizliği bir başka değişle nefes darlığının iki nedeni vardır. Bunlar akciğerlere bağlı sebepler ve diğer nedenlerdir.

Akciğere ait nedenler

Bazı rahatsızlıklarda akciğerlerin havayı içine alma kapasitesi azalır. Bunun nedeni birçok rahatsızlığa bağlı olabilir. Bu rahatsızlıklardan en yaygın olanı ise astım rahatsızlığıdır. Astım hastalığı hava yollarının daralması ile oluşur. Bu hava yollarından yeteri kadar hava zamanında geçmediği için nefes yetersizliğine yol açar. Başka belirgin bir rahatsızlık ise genelde sigara içen insanlarda görülen KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) dır. Bu rahatsızlıkta yeteri derecede hava alınmış olsa bile havanın içindeki oksijen kan damarlarına yeteri kadar taşınamaz. Bu şekilde kişi oksijensiz kalır ve bu da nefes yetersizliğine neden olur. Günümüzde KOAH ciddi bir rahatsızlık olup günden güne de artış göstermektedir. Koah temelinde iki önemli hastalığı barındırmaktadır. Bunlardan biri kronik bronşit diğeri de amfizem rahatsızlığıdır. Kronik bronşitin tedavisi mümkün olmadığı için bu tip hastaların sigarayı bırakması ile nefes yetersizliği sorunları az da olsa hafiflediği gözlenmiştir. Amfizem ise akciğerin yapısının bozulması ile oluşur. Kısmen de olsa tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Sigaranın yanı sıra çevre kirliliği ve kötü hava şartlarına sahip fabrika ortamları da akciğerde rahatsızlıklara ve nefes yetersizliğine neden olabilmektedir.

Nefes yetersizliği ve nefes darlığına neden olan diğer sebepler
  • Akciğerde su toplanması olarak adlandırılan zatürre rahatsızlığı
  • Kalp yetmezliği görülen hastalarda akciğerlerin zarında su toplanması görülür. Bunun sonucu olarak hasta da nefes yetersizliği oluşur.
  • Kansızlık rahatsızlığı görülen hastalarda nefes yetersizliğine rastlanır. Anemi rahatsızlığın da oksijeni taşıyacak hemoglobin seviyesi düştüğü için ne kadar hava alınırsa alınsız dokulara oksijen gitmesi engellenir.
  • Tiroit, reflü, böbrek hastalıkları, üst solunum yolları rahatsızlıkları, şişmanlık, gebelik, skolyoz gibi rahatsızlıklar da nefes yetersizliğinin neden olan rahatsızlıklar arasındadır.
Görüldüğü gibi nefes yetersizliği sorunu birçok rahatsızlığın belirtisi olabilmektedir. Özellikle yaşanan kalp ile ilgili sorunlar, hastaların yaşı ilerledikçe nefes yetersizliği gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. Bazı hastalarda ise görülen nefes yetersizlikleri damar tıkanıklığı rahatsızlığının belirtisi olabilmektedir. Bu yüzden hastaların bu konuda bilinçli olması ve bu gibi durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna giderek şikâyetinin altında yatan sebebi öğrenip tedavi olması gerekir.

Nefes Yetersizliği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Nefes Tutma Teknikleri Nelerdir?

Nefes Tutma Teknikleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nefes Nasıl Açılır Doğru Nefes Almanın Faydaları Nelerdir?

Nefes Nasıl Açılır Doğru Nefes Almanın Faydaları Nelerdir?

Burundan Nefes Alamama Nedenleri?

Burundan Nefes Alamama Nedenleri?

Nefes Açma Çalışmaları

Nefes Açma Çalışmaları

Nefes Alamama Hastalığı Nedenleri?

Nefes Alamama Hastalığı Nedenleri?

Gebelikte Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Nefes Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Zor Nefes Alma Nedenleri?

Zor Nefes Alma Nedenleri?

Güncel

Nefes Eğitimi ve Egzersizleri

Nefes Eğitimi ve Egzersizleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6